Pompy hamulcowe

Wyświetlanie 1–12 z 15 wyników

Sortuj:
Widok:
  • 1
  • 2

Pompa hamulcowa to jeden z głównych elementów układu hamowania. Większość kierowców tego nie wie, ale część ta pełni bardzo ważną funkcję i jej usterka może być bardzo niebezpieczna dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Pompa hamulcowa to urządzenie, które odpowiada za pompowanie przewodami płynu hamulcowego do hamulców. Praca pompa hamulcowej regulowana jest przy pomocy dźwigni, połączonej z pedałem hamulca (czasami dodatkowo wspomaganymi przez urządzenie wspomagające siłę hamowania – serwo hamulcowe). Ze względu na prostotę konstrukcji najbardziej rozpowszechnionym typem pomp hamulcowych są pompy tłokowe.

Pompa hamulcowa posiada dwie sekcje (dwa tłoki w dwóch oddzielnych cylindrach) dla dwóch obwodów hamowania. Zazwyczaj na pompie hamulcowej lokalizuje się zbiornik z płynem hamulcowym.

Jednym z wiodących dostawców hydraulicznych elementów układów hamulcowych, a więc również i pomp hamulcowych, jest firma TRW. TRW stale poszerza ofertę pomp hamulcowych w lekkich korpusach aluminiowych, które zmniejszają masę pojazdu nie powodując zmniejszenia osiągów. Pompy hamulcowe TRW w wersji żeliwnej są z kolei pokryte powłoką antykorozyjną, która nie zawiera chromu 6.

Góra