Bezpieczna jazda

bezpieczna jazda

Zachowanie szczególnej ostrożności to obowiązek każdego kierowcy bez względu na doświadczenie i wiek. Wzmożona obserwacja drogi i otoczenia, a nawet stopa stale czuwająca na pedale hamulca, mają decydujący wpływ na długość czasu i drogi zatrzymania pojazdu. Według statystyk specjalistów z Euro NCAP czas reakcji kierowcy, liczony od chwili pojawienia się przeszkody do momentu uruchomienia układu hamulcowego z pełną skutecznością, wynosi średnio ok. 1.25 s. Czy to wystarczająco by uniknąć niebezpieczeństwa?

Zapinanie-pasow-bezpieczenstwa

Teren zabudowany

Liczne analizy dowodzą, że pieszy lub rowerzysta mają dość duże szanse, by przeżyć zderzenie z pojazdem poruszającym się z prędkością do 30 km/h. W przypadku prędkości 50 km/h szansa przeżycia znacznie maleje, bo aż o około 50 procent. Oczywiście im większa prędkość, tym mniejsze szanse na przeżycie. Dlatego też dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym ustalona została na poziomie 50 km/h i nie jest to prędkość przypadkowa – zapewnia ona na w miarę płynne przemieszczanie się pojazdów z uwzględnieniem bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Prędkość a droga hamowania

Gdy prędkość wzrasta o 50 procent, to droga hamowania i siła zderzenia rosną niemal czterokrotnie. Pojazd poruszający się z prędkością 60 km/h w chwili, kiedy się zatrzyma, to jadący równolegle z nim samochód z prędkością 70 km/h będzie miał jeszcze w tym momencie prędkość 54 km/h. Należy pamiętać, że okres zimowy, to jeszcze trudniejsze warunki hamowania. Ośnieżona nawierzchnia wydłuża się dwukrotnie, a oblodzona – ponad czterokrotnie. Warto więc pomyśleć zanim znów naciśnie się na pedał gazu.

Polscy-kierowcy-i-bezpieczna-jazda

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Na bezpieczeństwo w trakcie jazdy składa się mnogość czynników. Niektóre z nich wydają się bardzo banalne np. odpowiedni ubiór. Trudno uwierzyć? A jednak… Ubiór, który nie zapewnia odpowiedniej swobody ruchów może w sytuacji awaryjnej po prostu przyblokować kierowcę, opóźniając w ten sposób odpowiednią reakcję, a liczy się przecież każda sekunda. Ważnym elementem są czyste szyby i lusterka, a także sprawnie działające wycieraczki na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Elementy te w połączeniu z prawidłową pozycją za kierownica warunkują odpowiednią widoczność kierującemu pojazd. Obowiązkowo należy zapiąć pasy bezpieczeństwa – wierzcie lub nie, mogą uratować wasze życie. Dobrym pomysłem byłoby także zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu, który jedzie przed nami, a także używanie kierunkowskazów do sygnalizacji zamiaru wykonania manewru; ważnym jest, by robić to odpowiednio wcześnie, a nie w momencie skrętu. Pamiętajmy o regule ograniczonego zaufania. Trzeba być czujnym – nigdy nie wiadomo, jak ktoś zachowa się na drodze. Eksperci przypominają także o płynnej jeździe – bezzasadne zwalnianie, zatrzymanie czy też gwałtowne manewry mogą być przyczyną częstych kolizji. Ostatnią zasadą, chyba najbardziej oczywistą jest stosowanie się do znaków drogowych i przepisów ruchu.

3 komentarze

  • Bardzo konkretna notatka 🙂 Myślę, że bezpieczeństwo na drodze jest czymś ważnym i na takim blogu warto o tym wspomnieć. Nie każdy wie, że np na czas jazdy należy założyć coś wygodnego, ponadto wielu kierowców traci czujność i zamiast skupić się wyłącznie na jeździe to jedzą, rozmawiają przez telefon itd. Pozdrawiam 🙂

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra