Główne oznaki niesprawnego układu hamulcowego

Cadillac CTS-V Cross-Drilled Brakes. X06SP_CA001Dobrze funkcjonujący układ hamulcowy to podstawa bezpieczeństwa, nie tylko dla nas – kierowców i pasażerów, ale również dla pozostałych mechanicznych części układu hamulcowego naszego auta. Czy wiemy jak rozpoznać awarie układu i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę ?

Na co dzień wiele słyszy się o kontrolowaniu stanu technicznego pojazdu, w tym również układu hamulcowego. Pozwala on na bezpieczne hamowanie, czy zatrzymanie pojazdu w miejscu pochyłym. Jednak obserwowanie lampek ostrzegawczych na desce rozdzielczej nie zawsze wystarczy. Sprawdźmy więc na co zwracać uwagę.

1.    Wydłużenie drogi hamowania.
2.    Wycieki z układu hamulcowego.
3.    Trzęsienie się pedału hamulca podczas hamowania.
4.    Popularnie zwane „ściąganie” podczas hamowania.
5.    Samochód nie zachowuje się naturalnie podczas hamowania.
6.    Niepokojące odgłosy podczas hamowania – stuki, odgłosy zgrzytające, nieprzyjemne dla ucha tarcie metaliczne.
7.    Problem z pedałem hamulca, brak naturalnego oporu podczas hamowania lub grzanie się hamulców i wydobywanie dymu z okolic kół.

Wszelkie zaobserwowane problemy układu hamulcowego to powód, aby koniecznie odwiedzić warsztat samochodowy. Pamiętajmy, że od sprawnych hamulców zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również kierowców innych pojazdów i pieszych znajdujących się na drodze. Nie bądźmy obojętni, dbajmy o sprawny układ hamulcowy naszego auta.

agnieszka

2 komentarze

  • Najgorzej jak naciskasz na hamulcem a tu brak reakcji. Raz tak miałem, przy okazji poczułem się jakbym miał stan przedzawałowy, na szczęście skończyło się dobrze – wylądowałem na trawniku. Teraz sprawdzam regularnie hamulce.

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra