5 sposobów na zwiększenie żywotności klocków hamulcowych!

5 sposobów na zwiększenie żywotności klocków hamulcowych!

Żywotność klocków hamulcowych zależy od kilku istotnych czynników, które można podzielić na zależne od użytkownika oraz te, na które zbyt dużego wpływu nie mamy. Tych pierwszych jest na szczęście więcej, istnieje bowiem kilka prostych sposobów na to, aby klocki hamulcowe służyły nam dłużej! Poznaj aż 5 z nich!

1. Unikanie ostrego i gwałtownego hamowania

Nie ma prostszego sposobu na wydłużenie żywotności klocków hamulcowych niż spokojna i zrównoważona jazda. Niestety nagłe hamowanie przy szybkich prędkościach powoduje niepotrzebne i nadmierne ścieranie się klocków, a tym samym szybszą konieczność ich wymiany. Dlatego warto jeździć w sposób płynny i unikać gwałtownego hamowania. To zaś wiąże się z zachowaniem czujności i przytomności na drodze i przewidywaniem tego, co będziemy robić za chwilę. Tym samym, jeśli przykładowo widzimy, że za kilkadziesiąt metrów zaczyna się korek, warto ściągnąć nogę z gazu i zwolnić wcześniej, a nie czekać do ostatniej chwili i ostro hamować.

2. Kontroluj inne elementy układu hamulcowego

Równie ważne dla dobrej kondycji i żywotności klocków hamulcowych jest prawidłowy stan innych elementów układu hamulcowego – zwłaszcza szczęk i tarczy hamulcowych. Jeśli szczęki nie pracują poprawnie i przykładowo zacinają się, to w takiej sytuacji klocki ścierają się o wiele szybciej. Podobnie jest w przypadku wypaczonych czy uszkodzonych tarcz hamulcowych, które mogą prowadzić do nierównomiernego ścierania się klocków hamulcowych. Warto zatem kontrolować ogólny stan elementów układu hamulcowego. Przykładowo, jeśli jedna z felg samochodu jest cieplejsza od innych, może to świadczyć o tym, że w danym kole blokują się hamulce, przez co klocki będą zużywać się szybciej. Także piski i dziwne odgłosy z rejonu hamulców należy traktować jako wskazanie do ich gruntownej kontroli.

3. Hamowanie silnikiem

Kolejnym sprawdzonym sposobem na wydłużenie żywotności klocków hamulcowych jest hamowanie silnikiem. Taka praktyka jest możliwa przy zastosowaniu sposobu z punktu pierwszego, czyli przy spokojnej i rozważnej jeździe, kiedy czujnie obserwujemy to, co się dzieje na drodze. Wtedy przewidując konieczność zmniejszenia prędkości, możemy to zrobić poprzez naturalny opór silnika i redukcję biegów. W ten sposób mniej zużywa się cały układ hamulcowy, a samo hamowanie jest bezpieczniejsze.

4. Wybieraj wysokiej jakości klocki hamulcowe

Na wytrzymałość klocków hamulcowych wpływa także rodzaj materiału ciernego, z jakiego są stworzone oraz technologia ich produkcji. Na rynku dostępne są klocki hamulcowe, które odznaczają się bardzo wysokim stopniem żywotności, nawet przy dość dynamicznej jeździe. Tym samym jakość samych klocków hamulcowych również wpływa na to, jak często będziemy musieli je wymieniać. Lepsze klocki hamulcowe z reguły wystarczą na dłużej.

5. Właściwy montaż klocków hamulcowych

Ostatnim czynnikiem, który ma wpływ na zużywanie się klocków hamulcowych, jest ich prawidłowy montaż. Muszą być one odpowiednio zamocowane do szczęk hamulcowych, przy czym rodzaj klocków musi być dobrze dopasowany do marki i modelu samochodu. Trzeba zadbać również o to, aby przed zainstalowaniem klocków wyczyścić miejsce ich założenia i odpowiednio ustawić tłoki zacisku.

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra