Droższe czy tańsze klocki hamulcowe? Największe różnice pomiędzy jednym, a drugim typem klocków.

Droższe czy tańsze klocki hamulcowe?

Sprawność układu hamulcowego jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Jako właściciele pojazdu musimy zadbać o to, by wszystkie jego elementy były zawsze w pełni działające. Jednym z najczęściej wymienianych komponentów układu są klocki. Jakie klocki kupować i czy droższe klocki realnie zwiększą nasze bezpieczeństwo na drodze? Przekonajmy się.

Klocki hamulcowe – najważniejsze cechy

Klocki hamulcowe to elementy układu hamulcowego samochodu, które podczas hamowania przylegają do tarcz hamulcowych powodując ich zatrzymanie. Klocki są wykonane z materiałów takich jak metal, ceramika, czy tworzywa sztuczne. Umiejscowione są zarówno na przednich, jak i tylnych kołach pojazdu. Klocki hamulcowe muszą być regularnie wymieniane, ponieważ zużywają się podczas użytkowania.

Dlaczego warto kupić droższe klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe mogą się różnić ceną, jakością, jak i działaniem. Droższe klocki hamulcowe zwykle oferują lepszą jakość, wytrzymałość i skuteczniejsze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy droższymi, a tańszymi klockami hamulcowymi:

  • Klocki hamulcowe o wyższej cenie charakteryzują się wykonaniem z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej są to klocki ceramiczne, lub kompozytowe, które są trwalsze i skuteczniejsze niż te wykonane z tłoczonego żeliwa, czy suchego proszku.
  • Droższe klocki hamulcowe zwykle mają dłuższą żywotność niż tańsze klocki, dzięki czemu potrzeba ich wymiano zachodzi rzadziej.
  • Praca w ekstremalnych warunkach takich jak wysokie temperatury, może okazać się zbyt wymagająca dla tańszych klocków hamulcowych. Dbając o swoje bezpieczeństwo oraz trwałość hamulców warto wybierać droższe odpowiedniki, które są dostosowane do takich warunków.
  • Utrzymanie tańszych klocków hamulcowych jest trudniejsze, ponieważ ilość brudu jakie na nich pozostają jest zawsze większa. Osadzający się brud może prowadzić do szybkiego uszkodzenia się komponentów, dlatego tańsze klocki są mniej wytrzymałe.

Klocki hamulcowe – testy jakości

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do zakupu droższych klocków powinieneś zajrzeć do wyników różnych testów przeprowadzanych na klockach hamulcowych. Istnieją różne rodzaje takich testów:

  1. Testy tarcia – w nich sprawdzane jest, jak dobrze klocki trzymają tarczę hamulcową i jak szybko się zużywają.
  2. Testy wytrzymałości – w tych testach sprawdza się jak długo klocki pozostają w dobrym stanie podczas ciągłego użytkowania.
  3. Testy temperatury – bardzo ważny test sprawdzający jak klocki radzą sobie z wysokimi temperaturami, powstającymi podczas hamowania.
  4. Testy wilgotności – sprawdzają jak klocki radzą sobie podczas występowania opadów deszczu, czy śniegu.

Podsumowanie

Podsumowując, nie jest tak że kupowanie droższych klocków hamulcowych to mrzonka, czy fanaberia osób z grubym portfelem. Tego typu zakup można podeprzeć wieloma argumentami. Droższe klocki wyróżnia wiele cech, których nie posiadają inne. Jednak jest to wszystko zależne od modelu oraz producenta, dlatego też zawsze należy dokładnie czytać informacje producenta i wybierać taki produkt, który odpowiada specyfice samochodu.

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra