Hamowanie silnikiem? Na czym polega?

techniki hamowania

Pomijając cały skomplikowany proces mechaniczny, hamowanie rozpędzonym samochodem nie należy do czynności prostych. Zwłaszcza jeśli dodamy do tego śliską, ośnieżoną lub oblodzoną drogę, zaparowane szyby. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób możemy wytracić prędkość w naszym samochodzie. Przyjrzyjmy się trzem podstawowym tj. hamowanie z ABS, pulsacyjne i hamowanie silnikiem.

Na czym polega hamowanie silnikiem?

Na czym polega hamowanie silnikiem? Wystarczy tylko zdjąć nogę z gazu i redukować biegi odpowiednio do ilości obrotów silnika, dodatkowo pomagamy sobie hamulcem. Najbardziej optymalne hamowanie jest wtedy gdy do tego wszystkiego dołożymy płynność. Nie chodzi tutaj o to, aby zahamować silnikiem redukując kolejne biegi od 5 do 1 w jak najkrótszym czasie. Cały sekret tkwi w tym, aby np. dojeżdżając do czerwonego światła, zwalniać hamulcem nożnym i dobierać odpowiedni bieg do prędkości i obrotów ale wszystko to musi odbywać się płynnie, aby auto przy redukcji nadmiernie nie „szarpało”. Jest to hamowanie, które zagwarantuje nam niższe spalanie paliwa i przede wszystkim niższy poziom zużycia części układu hamulcowego.

Obecnie wszystkie nowe auta wyposażone są w system ABS. Jest to bardzo duże ułatwienie, gdyż w przypadku hamowania awaryjnego wystarczy wcisnąć pedał hamulca z całej siły, a system nie pozwoli na zablokowanie się kół i w pełni wykorzysta możliwości swoje i całego układu hamulcowego. Kierowcy z większym doświadczeniem za kierownicą przyzwyczajeni są do „hamowania pulsacyjnego”, które stosowali w starszych samochodach bez ABS. Przyzwyczajenie to jest zgubne, gdyż hamując pulsacyjnie w aucie z ABS nie wykorzystujemy w pełni możliwości tego systemu. Pamiętajmy jednak, że wduszenie hamulca z całej siły w samochodach bez ABS spowoduje zablokowanie się kół i znacznie wydłużoną drogę hamowania.

Można jeszcze wyróżnić hamowanie z manewrem, z międzygazem i kilka innych, jednak te powyższe są podstawowymi technikami. Każdy kierowca przynajmniej w najmniejszym stopniu powinien coś o nich wiedzieć, aby potrafił opanować swój samochód w niespodziewanych sytuacjach.

Autor: www.nowe-hamulce.pl

1 Komentarz

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra