Hamulce przyszłości

Firmy Brembo chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Włoskie przedsiębiorstwo to obecnie wiodący producent elementów układu hamulcowego na świecie. Najnowszy projekt inżynierów z Bergamo nosi nazwę Cobra i powstał w celu sprawdzenia czy uda się opracowaćnową technologię klocków hamulcowych na bazie cementu. 

Aktualnie okładziny klocków hamulcowych produkowane są z fenoplastów, czyli produktu powstającego w wyniku polimeryzacji fenolu formaldehydu. Taki materiał posiada bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe – jest odporny na mechaniczne ścieranie i dobrze znosi wysokie temperatury w trakcie hamowania. Specjaliści opisują to także jako zmianę energii kinetycznej auta na energię cieplną.

firm_16982_7b0b43_big

Użycie specjalnego rodzaju cementu jako surowca do produkcji okładzin ciernych pozwoliłoby ograniczyć zużycie energii w procesie produkcji klocków hamulcowych aż o 90 procent, a zużycie wody – nawet o 95 procent, co bardzo dobrze wpłynęło by na proekologiczny wizerunek firmy. Z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego to ogromny krok w przyszłość.

Innowacyjność Brembo

Projekt Cobra to wspólne przedsięwzięcie włoskich inżynierów Brembo, którzy podjęli współpracę między innymi z Italcementi – światowy producent cementu, Mario Negri Institute – ośrodek specjalizujący się w badaniach biomedycznych oraz ocenie wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, CiaoTech – firma wspierająca ekologiczne innowacje.

Przy projekcie stale zaangażowanych jest 41 inżynierów, których wspólna praca ma potrwać około czterech lat. Idea wspierana jest przez grant z unijnego programu LIFE+ w wysokości 1.48 mln euro. Całkowity budżet projektu wynosi 3.8 mln. Cóż, pozostało tylko poczekać na efekty.

2 komentarze

  • Myślę, że to fajne rozwiązanie, ale na pewno cena tego sprzętu nie będzie niska. Drugą sprawą jest to czy będzie to warte swojej cen, jeśli przyczyni się do poprawy jakości jazdy to świetnie, gorzej jeśli nie da to nic.

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra