Jakie tarcze hamulcowe wybrać do naszego samochodu?

tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe spełniają ważną rolę w każdym samochodzie. Od ich stanu oraz wydajności pracy zależy bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu. Nikt nie lubi i nie planuje nagłych sytuacji na drodze. Bardzo często jednak zdarza się, że jesteśmy zmuszeni do gwałtownego, awaryjnego hamowania. W takiej sytuacji długość drogi hamowania zależy w znacznej mierze od wydajności naszych hamulców. Wbrew pozorom nie trzeba mieć sportowego samochodu i wyczynowego stylu jazdy by przekonać się, że dobre podzespoły układu hamulcowego w naszym pojeździe potrafią uratować nam życie.

Na co zwracać uwagę podczas doboru tarcz hamulcowych?

Wybierając tarcze hamulcowe do swojego samochodu powinniśmy pamiętać przede wszystkim o konkretnych rekomendacjach producenta naszego pojazdu. To właśnie one powinny definiować nam rodzaj tarcz, ich wielkość czy typ. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne kombinacje konfiguracji i cech tarcz hamulcowych. Od zwykłych, prostych tarcz hamulcowych po wentylowane i dodatkowo nacinane tarcze stosowane w mocniejszych samochodach.

 tarcza hamulcowa

Jeśli producent naszego samochodu zaleca tarcze o danych wymiarach, właściwościach, czy poleca konkretnego producenta, to takie powinniśmy kupić . Zignorowanie tych zaleceń w najlepszym razie da nam się we znaki podczas próby montażu naszego układu hamulcowego, a w najgorszym może obniżyć skuteczność działania układu. Będzie to skutkowało wydłużeniem drogi hamowania nawet o kilkadziesiąt procent.

Jakich błędów nie popełniać podczas zakupu tarcz hamulcowych?

Tak jak już wspominaliśmy – unikajmy kupowania tarcz, które nie są rekomendowane do danego samochodu. Oprócz podstawowych parametrów weźmy pod uwagę też to, jaki styl jazdy preferujemy. Jeśli lubimy jeździć dynamicznie to zainwestujmy w tarcze o lepszej wentylacji, a dzięki temu nasze hamulce będą wydajne w każdej sytuacji na drodze.
Warto unikać również najtańszych tarcz hamulcowych, często dostarczanych przez nieznane marki. Tego typu produkty bardzo często wykonywane są z nieco gorszych materiałów, co w najlepszym razie spowoduje ich szybsze zużycie. Dodatkowo te najtańsze tarcze są podatne na wyginanie pod wpływem temperatury. Taka tarcza niestety nie nadaje się już do użycia i powinna zostać przetoczona lub jak najszybciej wymieniona na nową.

redakcja

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra