Uzupełnianie płynu hamulcowego – Jak to zrobić?

Kto powinien uzupełnić płyn hamulcowy?

Sprawny układ hamulcowy ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności pojazdu oraz bezpieczeństwa pasażerów i innych użytkowników dróg. Wiele osób zapomina jednak o regularnym sprawdzaniu oraz uzupełnianiu poziomu płynu hamulcowego. Może to mieć fatalne skutki, w tym poważne wypadki.

Uzupełnianie płynu hamulcowego

Chociaż czynność jaką jest uzupełnianie płynu hamulcowego można wykonać samodzielnie, zaleca się, aby co dwa lata odwiedzać warsztat samochodowy w celu jego całkowitej wymiany. Jest to ważne, ponieważ czasami po napełnieniu konieczne jest odpowietrzenie układu hamulcowego.

Pomiędzy wizytami w warsztacie w celu wymiany płynu hamulcowego można samodzielnie sprawdzić jego ilość, gdyż nie wymaga to dużego wysiłku. Jeśli chcesz zmierzyć poziom i w razie potrzeby wykonać uzupełnianie płynu hamulcowego, znajdź równe miejsce i otwórz maskę. Zbiornik to zazwyczaj szary pojemnik znajdujący się na górze po stronie kierowcy. W nowszych pojazdach ma on zaznaczony poziom minimalny i maksymalny, który można łatwo zauważyć z zewnątrz. Jeśli płynu jest za mało, możesz ten poziom uzupełnić, jednak wcześniej upewnij się, że używasz właściwego płynu hamulcowego.

Dokładną specyfikację znajdziesz w instrukcji obsługi swojego pojazdu, w której widnieje oznaczenie DOT wraz z cyframi wskazującymi na przeznaczenie płynu. Płyn hamulcowy DOT 3 to najstarsza generacja i dziś jest mało używany. Płyn hamulcowy DOT 4 jest dziś najbardziej rozpowszechniony i stosowany w samochodach, motocyklach, autobusach itp. DOT 5 jest jedynym płynem z silikonem w składzie i nie jest stosowany w wielu europejskich pojazdach. Z kolei płyn hamulcowy DOT 4 LV i DOT 5.1 to ciecze o wyższej specyfikacji i większej wydajności.

Przy uzupełnianiu płynu hamulcowego najlepiej użyj rękawic ochronnych oraz lejka, aby uniknąć rozlania płynu do komory silnika. Zachowaj ostrożność, aby nie rozlać cieczy do komory silnika pojazdu, ponieważ jest ona żrąca. Jeśli tak się stanie, natychmiast wytrzyj rozlany płyn. Na koniec, przed ponownym założeniem, dokładnie wyczyść pokrywę suchą szmatką.

Więcej wskazówek!

Wprawdzie płyn hamulcowy można w zasadzie uzupełnić samodzielnie (https://www.iparts.pl/artykuly/liczy-sie-nie-tylko-to-jaki-plyn-hamulcowy-nalezy-wybrac-ale-tez-jak-z-nim-postepowac-6-prawd-o-wymianie-i-eksploatacji-plynu,822.html) , ale zaleca się w tym celu wizytę w warsztacie. Jeśli chcesz lub musisz dokonać zmiany samodzielnie, powinieneś zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Nie używaj butelek z płynem hamulcowym, które zostały już otwarte. W ten sposób zapewniasz, że jakość płynu będzie jak najlepsza.
  • Raz w miesiącu sprawdź poziom wszystkich płynów w swoim samochodzie. Jest to szczególnie przydatne przed długimi podróżami.

Odpowiednia ilość płynu hamulcowego nie oznacza automatycznie, że hamulce będą działać zgodnie z oczekiwaniami. Powodem tego jest fakt, że również wiek ma znaczenie. Jeśli płyn hamulcowy jest stary, mogą tworzyć się pęcherzyki powietrza, co również może spowodować awarię hamulców. Dlatego co dwa lata zleć w warsztacie całkowitą wymianę płynu hamulcowego. Oczywiście, jeśli w międzyczasie pojawią się problemy z hamulcami, natychmiast oddaj pojazd na kontrolę do serwisu.

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra