Malowanie zacisków hamulcowych

Na ciekawy wygląd naszego auta wpływają przeważnie detale, które wyróżniają nasz pojazd. Ogromny wpływ na kosmetykę mają zaciski, których stan jest nie raz fatalny. Element ten najbardziej jest widoczny, gdy w samochodzie zamontowane mamy felgi z odstępami między ramionami. Malowanie zacisków hamulcowych nie jest drogie więc warto upiększyć je, nadając swojemu samochodowi sportowy i agresywny charakter. Wystarczy kupić odpowiednią farbę i własnymi siłami możemy doprowadzić do tego, aby nasz samochód zaczął się wyróżniać.

mercedes-1464855_960_720

Czym malować?

Dobór odpowiednich farby do zacisków nie jest łatwy. Musi być ona odporna na wysokie temperatury,  ponieważ podczas hamowania zacisk się nagrzewa. Jeśli nasz element pomalujemy zwykłą farbą, ciepło wytworzone podczas hamowania powoli będzie się wydostawać. Skutkować to może nadmiernym nagrzewaniem się tarcz hamulcowych, a co za tymi idzie szybszym ich uszkodzeniem. Dlatego najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest malowanie proszkowe. Warstwa lakieru nie blokuje wydostawania się ciepła więc hamulce działają w taki sam sposób jak przed malowaniem. Oczywiście mało kto się do tego stosuje i używa zwykłych farb.

W sklepach możemy dostać przeznaczone do takich zabiegów gotowe zestawy, dzięki którym jesteśmy w stanie samemu, bez ingerencji lakiernika pomalować zaciski. Na pewno trwałość jak i właściwości nałożonej przez nas warstwy lakieru będą gorsze niż prac wykonanych przez zawodowca, ale jeśli zrobimy to w sposób poprawny powinno posłużyć nam lata. Zestaw taki składa się z farbki, utwardzacza oraz preparatu odtłuszczającego, który umożliwi dokładne usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na malowanym elemencie.

Jak wykonać malowanie zacisków hamulcowych?

Na początku musimy zdjąć koło, aby dostać się do zacisków. Odkręcamy śruby i wyciągamy element do dokładnego oczyszczenia. Usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, rdzę za pomocą szczotki drucianej. Farbę najlepiej i najprościej jest nakładać za pomocą pędzelka, ponieważ malowanie sprayem wymaga precyzji i dobrej dostępności. Dokładną instrukcję malowania znajdziemy na opakowaniu, gdzie opisane jest w jakich odstępach czasu należy nakładać poszczególne warstwy.

Podczas wykonywania prac renowacyjnych zacisków musimy uważać na wszystkie elementy odpowiadające za hamowanie pojazdu. W szczególności na klocki i tarcze hamulcowe, ponieważ zabrudzenie farbą może skutkować pogorszeniem drogi hamowania lub ich uszkodzeniem.

Podsumowując

Zastosowanie farby do zacisków hamulcowych nie poprawi pracy tego elementu lecz jedynie wpłynie na polepszenie wyglądu. Malowanie zacisków hamulcowych jest najlepszą opcją, gdy nasz element jest już stary i poniszczony. Nie opłaca się kupować nowych kolorowych zacisków. Przykładowe ceny możemy znaleźć na http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/uklad-hamulcowy,100006.html. Wybór odcienia farby zależy przede wszystkim od kolorystki auta i felg. Kierowcy najczęściej decydują się na pomalowanie tego elementu w kolor czerwony, który może kojarzyć się z sportem motorowym.

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra