Jak działa serwo hamulcowe?
Serwo hamulcowe to istotny element hydraulicznych układów hamulcowych. Urządzenie znajduje się w komorze silnika i umożliwia korzystanie z pełnej mocy hamulców. Przyjrzyjmy się zatem zasadzie działania serwa hamulcowego.
Holowanie samochodu
Każdy, kto siedział za kierownicą holowanego pojazdu, przekonał się, jak ważne funkcje spełnia serwo hamulcowe. Jak wyhamować skoro silnik nie pracuje? Nawet niewielkie zmniejszenie prędkości wymaga dużo większej siły nacisku na pedał hamulca, który szybko staje się nadzwyczaj twardy, a jego skok wyjątkowo krótki. Dzieje się tak, ponieważ przy wyłączonym samochodzie serwo nie działa. Hamowanie jest utrudnione ponieważ serwo, które bierze na siebie część pracy, jaką trzeba wykonać w celu uruchomienia hamulców w samochodzie po prostu w takiej sytuacji nie działa.
Jak wygląda serwo hamulcowe?
Serwo hamulcowe kształtem przypomina dysk lub bęben. Umiejscowione jest obok przegrody komory silnikowej po stronie kierownicy, za zbiorniczkiem płynu hamulcowego. Jego działanie polega na zwiększaniu siły działającej na tłoczek pompy hamulcowej po naciśnięciu przez kierowcę pedału hamulca.
Jak działa serwo hamulcowe?
W dużym uproszczeniu to jak działa serwo hamulcowe rozpoczyna się z momentem naciśnięcia pedału hamulca. Wywiera on nacisk na pompę hamulcową otwierając jednocześnie zawór umożliwiający zadziałanie podciśnienia z kolektora na membranę znajdującą się wewnątrz serwa. Wytworzona siła jest przekazywana z membrany na tłoczek pompy.
Na szczęście serwo hamulcowe jest urządzeniem bezobsługowym, które nie należy do awaryjnych. Ewentualne usterki, najczęściej objawiające się wyciekami płynu hamulcowego lub przesadnie twardym pedałem hamulca, wymagają niestety wymiany całego elementu.