tarcze, bębny i klocki hamulcowe

Hamulce bez tajemnic

Porady i ciekawostki na temat hamulców samochodowych

Przegląd i regulacja hamulca ręcznego

20-10-2015

Hamulec ręczny to również istotny element układu hamulcowego i wymaga regularnego przeglądu tak samo, jak klocki, bądź tarcze. W naszym poradniku chcieliśmy pokazać Wam jak wyregulować hamulec ręczny. 

Niestety, mało który kierowca pamięta o serwisie hamulca ręcznego. Dlaczego? Krąży przekonanie, że skoro da się zaciągnąć dźwignię, to hamulec działa poprawnie. Jednak skuteczność hamulca ręcznego może być bardzo niska, mimo perfekcyjnego działania dźwigni. Gdy hamulec ręczny nie trzyma pomimo poprawnej regulacji oznacza to wymianę szczęk hamulca ręcznego.

hand brake

Od czego zacząć?

Aby wyregulować hamulec ręczny należy wejść pod samochód, najlepiej do kanału, ewentualnie unieść pojazd i na końcu linki znaleźć niewielką nakrętkę, którą trzeba bardziej dokręcić. Regulacji dokonuje się nie przy kołach, lecz przy dźwigni, gdzie z pewnością będziecie wiedzieć co i jak dokładnie robić. Po dokręceniu nakrętki pozostaje Wam jedynie sprawdzić działanie hamulca ręcznego. Jeżeli zaciągniecie go na trzecią zapadkę to koła powinny dać się obrócić. Na siódmej, koła powinny być całkowicie zablokowane. Jeżeli ustawienie jest prawidłowe i nie ma żadnych zastrzeżeń co do działania i można udać się na jazdę próbną. Najlepiej na małą górkę w celu sprawdzenia sprawności hamowania.

Kategorie: Artykuły

Tagi: , , ,

Śledź nas poprzez kanał RSS 2.0

1 Komentarz

przez Marta

Dnia 24 października, 2015 o godzinie 12:10

Super, dzięki za te wszystkie rady 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.