Regulacja hamulca ręcznego oraz jego przegląd.

Regulacja hamulca ręcznego jest ważna tak samo jak sprawność innych części układu hamulcowego takich jak klocki, bądź tarcze. W naszym poradniku chcieliśmy pokazać Wam jak wyregulować hamulec ręczny.

Niestety, mało który kierowca pamięta o regulacji hamulca ręcznego. Dlaczego? Krąży przekonanie, że skoro da się zaciągnąć dźwignię, to hamulec działa poprawnie. Jednak skuteczność hamulca ręcznego może być bardzo niska, mimo perfekcyjnego działania dźwigni. Gdy hamulec ręczny nie trzyma pomimo poprawnej regulacji oznacza to wymianę szczęk hamulca ręcznego.

hand brake

Od czego zacząć przy regulacji hamulca ręcznego?

Regulacja hamulca ręcznego – aby jej dokonać należy wejść pod samochód, najlepiej do kanału, ewentualnie unieść pojazd i na końcu linki znaleźć niewielką nakrętkę, którą trzeba bardziej dokręcić. Regulacji dokonuje się nie przy kołach, lecz przy dźwigni, gdzie z pewnością będziecie wiedzieć co i jak dokładnie robić. Po dokręceniu nakrętki pozostaje Wam jedynie sprawdzić działanie hamulca ręcznego. Jeżeli zaciągniecie go na trzecią zapadkę to koła powinny dać się obrócić. Na siódmej, koła powinny być całkowicie zablokowane. Jeżeli ustawienie jest prawidłowe i nie ma żadnych zastrzeżeń co do działania i można udać się na jazdę próbną. Najlepiej na małą górkę w celu sprawdzenia sprawności hamowania.

1 Komentarz

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra