Poprawa skuteczności hamulców

Czasem hamulce stosowane na pierwszy montaż nie są wystarczające dla wszystkich użytkowników. Jeśli zaliczacie się do tej grupy, przeczytajcie ten artykuł.

Chyba każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak istotne jest regularne serwisowanie układu hamulcowego. Jeśli nasze tarcze i klocki nie nadają się już do użytku, naturalną koleją rzeczy jest kupno i montaż nowych. Przy tym kroku warto się zastanowić co powinniśmy zamontować – części oryginalne, zamienniki czy ulepszone. Te ostatnie dają lepszą jakość hamowania, są też o wiele trwalsze.

Jeśli chodzi o tarcze hamulcowe, na rynku dostępne są chociażby nacinane tarcze hamulcowe, które w wydatny sposób skracają drogę hamowania. W przypadku tego typu produktów niezwykle istotny jest odpowiedni montaż. Należy zwrócić uwagę na bicie piasty, a po jej montażu dokładnie przebadać funkcjonowanie zestawu. Unikniemy w ten sposób pisków i przedwczesne zużycie.

Kupno części układu hamulcowego o „sportowym zacięciu” przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że tych polepszonych parametrów nie odczują kierowcy preferujący jazdę spokojną, wolną – im takie hamulce po prostu nie są potrzebne.

Jednym ze sposobów „upgrade’u” systemu hamulcowego jest kupno ulepszonych klocków hamulcowych. To właśnie od nich zależy komfort hamowania, to czy hamulce puszczą czy nie etc. Na rynku sporo jest firm, które produkują klocki przeznaczone dla fanów ekstremalnej jazdy.

Jedną z nich jest chociażby firma EBC, która poszczególne serie swoich klocków oznacza kolorami. Mamy klocki czarne o standardowych parametrach, zielone dla kierowców lubiących szybsza jazdę, czy czerwone dla aut o mocy powyżej 200 KM. Są też klocki żółte, przeznaczone do aut stricte sportowych.

Tak jak wspominaliśmy, nie wszyscy powinni inwestować w sportowe hamulce – przy spokojnym stylu jazdy nie będą one spełniać swoich funkcji, które uaktywniają się dopiero po rozgrzaniu.

Jeśli jesteśmy w stanie zakupić ulepszone klocki hamulcowe, naturalnie możemy kupić także sportowe tarcze. Łatwo je rozpoznać, bowiem najczęściej posiadają specjalne nacięcia lub otwory – i nie są to bynajmniej poprawki stylistyczne. Specjalne nacięcia na tarczy hamulcowej służą odprowadzaniu gazów powstających pod okładzinami podczas hamowania, z kolei otwory odpowiadają za usprawnienie procesu chłodzenia. Efekt? Większa odporność na zmęczenie cieplne, co oznacza, że częste hamowanie w krótkim odstępie czasowym nie wpływa na jakość hamowania. Minusem jest to, że tarcze tego typu powodują przyspieszone zużycie klocków.

Redakcja

1 Komentarz

  • Zdecydowanie warto zainwestować w lepsze hamulce. Niestety na drodze nie zawsze wszystko zależy od nas samych i może się zdarzyć, że sekunda zaoszczędzona na hamowaniu może uratować nam życie.

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra