Płyn hamulcowy przed zimą

Mało który kierowca ma świadomość tego, że sprawny układ hamulcowy to nie tylko klocki i tarcze hamulcowe, lecz także płyn hamulcowy. Bardzo istotna dla bezpieczeństwa kierowcy jest kontrola jego stanu a także okresowa wymiana. Zanim nadejdzie sroga zima warto sprawdzić zawartość płynu hamulcowego w naszym samochodzie. 

Płyn hamulcowy
Płyn hamulcowy

Bez wątpienia jednym z najprostszych testów stanu płynu hamulcowego jest kontrola temperatury jego wrzenia. Wynika to z silnej higroskopijności płynu, który chłonie wodę, co błyskawicznie obniża temperaturę wrzenia. W zasadzie zaledwie ok. 3 proc. wody w płynie wystarczy, by temperatura wrzenia obniżyła się aż o ok. 90°C.

Od płynu hamulcowego zależy bezpieczeństwo

Dlaczego w układzie hamulcowym znajduje się woda? Odpowiedzi należy szukać w przewodach, gdzie m.in. przez mikropory dostają się niewielkie ilości wody. Gdy płyn jest zawodniony, pęcherzyki powstałego gazu w układzie wpłyną na to, że pedał hamulca wpadnie w podłogę i będzie trudno zatrzymać samochód. Bagatelizując obecność wody w płynie, narażamy się na niezwykłe niebezpieczeństwo. Dlaczego? Może dojść do powstania korka lodowego w przewodach, co całkowicie uniemożliwi hamowania – pedał stanie się twardy i nie da się wcisnąć. Ponadto woda w płynie może przyśpieszyć korozję metalowych przewodów hamulcowych i pozostałych elementów, takich jak tłoczki w zaciskach.

Kiedy i jak wymienić płyn hamulcowy?

Jak sprawdzić, czy płyn nadaje się do użytkowania? Jak wspomnieliśmy – trzeba skontrolować temperaturę wrzenia. Ponadto o kondycji płynu hamulcowego w niektórych przypadkach może także świadczyć kolor – płyn zmienia swoją barwę ze słomkowej w bardziej brązową. Jeżeli chodzi o ramy czasowe, to płyn powinno się wymieniać co około 2 lata (lub 60 tys. km). Oczywiście w przypadku, gdy zawartość wody w płynie osiągnie 1 proc. również zaleca się wymianę. Płynu hamulcowego nie wymienimy jednak sami, bowiem w nowych samochodach znajdują się systemy ABS i ESC, które znacznie komplikują wymianę i wymagają użycia testera diagnostycznego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w warsztacie samochodowym.

Jaki płyn hamulcowy wybrać?

Najważniejsze to przestrzegać zaleceń producenta samochodu. Stosowną informację znajdziecie w instrukcji obsługi pojazdu lub na korku zbiorniczka płynu. Najczęściej stosowany obecnie płyn posiada oznaczenie DOT4.

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra