Sprawdzenie układu hamulcowego – jak to zrobić

Jak wszyscy wiemy, układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów w każdym aucie, odpowiedzialny za bezpieczeństwo jazdy. Z tego też powodu warto regularnie sprawdzać hamulce w naszym aucie, co pozwoli nam wyeliminować ryzyko jazdy z usterką.

W większości przypadków aby wykonać sprawdzenie układu hamulcowego w naszym aucie wystarczy kawałek pustej drogi. Powinniśmy jednak rozpocząć testy od sprawdzenia poziomu płynu hamulcowego w układzie. W tym celu sprawdzamy poziom i gdy jest on za niski, uzupełniamy płynem o specyfikacji polecanej przez producenta auta (DOT 4, DOT 5 etc.).

Następnie powinniśmy zabrać się za kontrolę elastycznych przewodów hamulcowych. Gdy zobaczymy przetarcia czy inne, mechaniczne uszkodzenia zwróćmy uwagę, czy po wciśnięciu pedału hamulca przy nieruchomym samochodzie i niepracującym silniku odczuwamy opór w połowie skoku pedału. Jeśli tak nie jest, oznacza to prawdopodobnie usterkę układu hamulcowego i powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do mechanika.

Jeśli wszystkie powyższe testy samochód przeszedł pomyślnie, możemy rozpędzić się do prędkości 50 km/h i przy wyłączonym ABS-ie zahamować do zablokowania kół, a następnie szybko puścić hamulec tak, aby nie dopuścić do zatrzymania się auta. Odpowiedź na pytanie, czy nasze hamulce są sprawne, dadzą nam ślady hamownia. Jeśli zaczynają się i kończą dla osi w tym samym miejscu, wszystko jest w porządku. Z kolei w przypadku zablokowania kół, szczególnie przednich, wyprawa do warsztatu jest koniecznością. W podobny sposób możemy skontrolować kondycję hamulca postojowego.

Kolejnym testem jest sprawdzenie układu hamulcowego, czy hamuje z wystarczającą siłą. W tym celu możemy (oczywiście jeśli są ku temu sprzyjające warunki!) gwałtownie zahamować na suchym i gładkim asfalcie – np. na parkingu centrum handlowego. Należy przy 30 km/h zahamować z włączonym ABS-em i sprawdzić, czy auto zatrzymało się nie dalej niż 5-6 metrów od miejsca, gdzie zaczęto hamowanie. Oczywiście, jest to test mający funkcję czysto informacyjną i nie da on nam żadnej gwarancji, że dane hamulce są sprawne czy też nie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, powinniśmy udać się do warsztatu w celu sprawdzenia stanu układu hamulcowego.

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra